Przejdź do treści

Inni wiedzą a ja nie wiem?

Z oknem Johari pracuję co prawda w trakcie szkoleń, nie facylitacji, ale jest to bardzo ciekawa propozycja na lepsze poznanie innych osób oraz siebie, ponieważ to okno pomaga zobaczyć, jak inni nas postrzegają, co o nas myślą, jakie widzą w nas talenty, potencjał oraz czego dowiedzieli się o nas.

To „narzędzie” stworzone przez Josiepha Lufta i Harrego Inghama może być wykorzystywane w trakcie budowania zespołu, pracy z różnymi grupami, poprawy relacji między nimi, szkolenia z komunikacji, zarządzania konfliktem oraz coachingu.

Okno składa się z czterech obszarów, a każdy z nich to zbiór naszych umiejętności, zachowań, postaw, emocji, nawyków itp.

Arena jest obszarem otwartym i to suma wszystkich rzeczy, które wiedzą o nas inni i o których my także wiemy. To nasze zachowania, reakcje, emocje, uczucia, które pokazujemy, którymi się dzielimy świadomie. Ty o mnie to wiesz i ja o sobie też to wiem.

Arenę możemy wciąż poszerzać otwierając się na innych, pokazując np. nasze słabości, nowe lub skrywane umiejętności, emocje, których dotychczas się wstydziliśmy, a im większy ten obszar, tym efektywniejsza komunikacja i współpraca. Dlatego polecam pracę z oknem Johari w celu lepszego poznania się, zwłaszcza osób, które pracują już jakiś czas ze sobą, bo tylko wtedy mogą już coś na swój temat wiedzieć.

Ślepy punkt to obszar takich cech, zachowań, nawyków lub postaw, który jest znany innym osobom, ale którego nie jesteś świadomy. Zwykle ciekawi ludzi to, co inni myślą na ich temat i zastanawia, co takiego może się znaleźć w ślepym punkcie. Możemy się tu dowiedzieć o naszych nawykach, z których nie zdajemy sobie sprawy, reakcjach w konkretnych sytuacjach, które są oczywiste dla otoczenia, niekoniecznie dla nas. Możemy przykładowo pracować w sposób nieakceptowalny dla pozostałych członków zespołu; możemy mieć manierę irytującą innych, pracować zbyt wolno (lub zbyt szybko) w porównaniu z pozostałymi osobami. Ślepy punkt może nieść dla ciebie także pozytywne informacje, ponieważ możesz być w czymś dobry, ale dopiero jak uświadomią ci to osoby z otoczenia, odkryjesz, że taki masz talent.

Fasada to obszar, który jest znany nam, ale nie jest znany innym. To sfera najbardziej intymna, którą nie dzielimy się albo dzielimy tylko w gronie osób najbardziej zaufanych. Mogą to być nasze lęki, skrywane marzenia, nigdy niewypowiedziane fantazje lub cechy, które chcielibyście, by nie zostały poznane przez inne osoby. To nasza prywatna część. Część, której skrywanie pochłania sporo energii i wymaga zdyscyplinowania. Musimy bowiem sporo się natrudzić, żeby niektóre informacje, zachowania lub emocje wciąż pozostały znane tylko nam.

Czarna dziura to obszar nieznany innym, ale także nieuświadomiony przez nas samych. To zestaw cech, które mogą ujawnić się w sytuacjach zupełnie nowych, zaskakujących czy niespotykanych. Jak mówimy o sobie, że „czegoś takiego nie spodziewałbym/ałabym się po sobie” bo zrobiliśmy coś tak szalonego, niepodobnego do nas, że zdziwiło to nas samych i innych – to są właśnie takie elementy naszej osobowości, które kryją się w czarnej dziurze. Tym obszarem staje się bardziej znany podczas pracy z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą.

Poszerzanie areny to nie tylko ujawnianie kolejnych informacji o sobie, odkrywanie kolejnych kart, ale także zbieranie informacji ze ślepego punktu, nie bójcie pytać się o informację zwrotną. To nie zawsze będzie łatwe, ale zwiększanie świadomości o sobie, to coś nad czym. Okno Johari to ciekawe narzędzie do własnego rozwoju, ale także do wchodzenia w relacjach z innymi na wyższy poziom. Idziecie w to?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *